Littelfuse 15KPA150C-B
15KPA150C-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA150C-B
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 254VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA150C-B.pdf
Availability of 15KPA150C-B
QUANTITY
15KPA150C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA150C-B
Internal Part NumberEIS-15KPA150C-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)158V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp254V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA150C-B
Related Links15KPA, 15KPA150C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA150C-B Details Description
Related parts for 15KPA150C-B
TRANSFORMER PIEZO 4W 1:61 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BCK BST 3.5V 1.3A 10LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 37X75" A MED datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf