Littelfuse 15KPA150CA-B
15KPA150CA-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA150CA-B
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 241.9VC P600
Datasheet Download
15KPA150CA-B.pdf
Availability of 15KPA150CA-B
QUANTITY
15KPA150CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA150CA-B
Internal Part NumberEIS-15KPA150CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp241.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA150CA-B
Related Links15KPA1, 15KPA150CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA150CA-B Details Description
Related parts for 15KPA150CA-B
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL R-R 10-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 870MA 170 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SW DIP HALF PITCH 8POS SEAL 24V datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 3X4" LOW PROFILE datasheet.pdf
KIT USB STARTER FOR DSPIC33E datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
RES 22.475K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 4.00 MHZ 18.0 PF SMD datasheet.pdf