Microsemi Commercial Components 15KPA150CAE3/TR13
15KPA150CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
15KPA150CAE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 241.9VC R6
Datasheet Download
15KPA150CAE3/TR13.pdf
Availability of 15KPA150CAE3/TR13
QUANTITY
15KPA150CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA150CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-15KPA150CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp241.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA150CAE3/TR13
Related Links15KPA150, 15KPA150CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
15KPA150CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 15KPA150CAE3/TR13
IC ADC 16BIT SAMPLING 16-CDIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
METRAL SHROUD 4 ROW 3 MOD datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 15POS datasheet.pdf
RES 193K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DBL ROW TPA DBL LOCK PLATE 6 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf