Littelfuse 15KPA170A-HR
15KPA170A-HR picture photo
Mfg. Part Number
15KPA170A-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 272.7VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA170A-HR.pdf
Availability of 15KPA170A-HR
QUANTITY
15KPA170A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA170A-HR
Internal Part NumberEIS-15KPA170A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp272.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)55.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA170A-HR
Related Links15KPA1, 15KPA170A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA170A-HR Details Description
Related parts for 15KPA170A-HR
IGBT 600V 75A 625W TO247 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 2.6V 8-TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 2A datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf