Littelfuse 15KPA180A-B
15KPA180A-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA180A-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 180VWM 288.5VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA180A-B.pdf
Availability of 15KPA180A-B
QUANTITY
15KPA180A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA180A-B
Internal Part NumberEIS-15KPA180A-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
Voltage - Breakdown (Min)201.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp288.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)52.3A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA180A-B
Related Links15KPA, 15KPA180A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA180A-B Details Description
Related parts for 15KPA180A-B
CONN D-SUB PLUG 26POS W/OUT PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
POT 500K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
ESCUTCHEON KEY 6.5MM TRIANGLE datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK VERT 06 CKT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 294K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf