Littelfuse 15KPA220C-B
15KPA220C-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA220C-B
Brief Description
TVS DIODE 220VWM 373.8VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA220C-B.pdf
Availability of 15KPA220C-B
QUANTITY
15KPA220C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA220C-B
Internal Part NumberEIS-15KPA220C-B
Standard Package100
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)220V
Voltage - Breakdown (Min)231.66V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp373.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)42.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA220C-B
Related Links15KPA, 15KPA220C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA220C-B Details Description
Related parts for 15KPA220C-B
HEATSINK PWR HORZ 1.25"H TO-3 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PROBE EMULATOR FOR PC7501 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP RUN/SAFE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 5% 400 VDC RADI datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 150A 3TOWER datasheet.pdf