Littelfuse 15KPA22CA
15KPA22CA picture photo
Mfg. Part Number
15KPA22CA
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 37.1VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA22CA.pdf
Availability of 15KPA22CA
QUANTITY
15KPA22CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA22CA
Internal Part NumberEIS-15KPA22CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.57V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp37.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)407A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA22CA
Related Links15KP, 15KPA22CA Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA22CA Details Description
Related parts for 15KPA22CA
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 33POS datasheet.pdf
DSUB POWER STB 3W3 SOCK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 6W 24-15V DUAL T/H datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 300LPI STD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 3X2 datasheet.pdf
RELAY MOSFET SPST .30A 40V TSON datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 630VDC datasheet.pdf