Littelfuse 15KPA22CA
15KPA22CA picture photo
Mfg. Part Number
15KPA22CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 37.1VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA22CA.pdf
Availability of 15KPA22CA
QUANTITY
15KPA22CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA22CA
Internal Part NumberEIS-15KPA22CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.57V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp37.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)407A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA22CA
Related Links15KP, 15KPA22CA Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA22CA Details Description
Related parts for 15KPA22CA
RES SMD 0.22 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 17.3V 600MW DO220AA datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DTMF -110V 42QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DISPLAY SMD 0.56" DUAL YW/GN CA datasheet.pdf