Littelfuse 15KPA30C-B
15KPA30C-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA30C-B
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 53.24VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA30C-B.pdf
Availability of 15KPA30C-B
QUANTITY
15KPA30C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA30C-B
Internal Part NumberEIS-15KPA30C-B
Standard Package100
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)31.59V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)297.8A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA30C-B
Related Links15KPA, 15KPA30C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA30C-B Details Description
Related parts for 15KPA30C-B
JUMPER-H1502TR/A3048Y/H1502TR 12 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .163 GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 15POS datasheet.pdf
IC ECONOSILL 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
DISPLAY ALPHA-NUM YLW 0.40" CA datasheet.pdf
VARISTOR 459V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf