Littelfuse 15KPA43CA-B
15KPA43CA-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA43CA-B
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 69.8VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA43CA-B.pdf
Availability of 15KPA43CA-B
QUANTITY
15KPA43CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA43CA-B
Internal Part NumberEIS-15KPA43CA-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)48V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)216.3A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA43CA-B
Related Links15KPA, 15KPA43CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA43CA-B Details Description
Related parts for 15KPA43CA-B
OSC XO 29.4912MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC PWM FLYBCK ISO CM 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW SOD-123 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN 10POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X7S 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 6XDFN datasheet.pdf