Littelfuse 15KPA45A-HR
15KPA45A-HR picture photo
Mfg. Part Number
15KPA45A-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.8VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA45A-HR.pdf
Availability of 15KPA45A-HR
QUANTITY
15KPA45A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA45A-HR
Internal Part NumberEIS-15KPA45A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)207.4A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA45A-HR
Related Links15KPA, 15KPA45A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA45A-HR Details Description
Related parts for 15KPA45A-HR
CONN HEADER 8POS .100 SGL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 8MM datasheet.pdf
LED SS 12V QUAD RED DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 720MA 300 MOHM datasheet.pdf
WIRING BLK ASSY 100PR 110CONNECT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
HOLDING PLATE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf