Littelfuse 15KPA48A-B
15KPA48A-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA48A-B
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.7VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA48A-B.pdf
Availability of 15KPA48A-B
QUANTITY
15KPA48A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA48A-B
Internal Part NumberEIS-15KPA48A-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)194.3A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA48A-B
Related Links15KPA, 15KPA48A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA48A-B Details Description
Related parts for 15KPA48A-B
JUMPER-H9991TR/A3047W/H9991TR 5" datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 60MHZ 16SO datasheet.pdf
CONN RECEPT 55POS TYPE C R/A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf