Littelfuse 15KPA51A-HRA
15KPA51A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
15KPA51A-HRA
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.9VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA51A-HRA.pdf
Availability of 15KPA51A-HRA
QUANTITY
15KPA51A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA51A-HRA
Internal Part NumberEIS-15KPA51A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)57V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)182.1A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA51A-HRA
Related Links15KPA5, 15KPA51A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA51A-HRA Details Description
Related parts for 15KPA51A-HRA
RES 680 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 650 MOHM datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE JOB datasheet.pdf
CONN HDR R/A THOLE GOLD 30POS datasheet.pdf
IC RSLIC FAMILY 28PLCC datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf