Littelfuse 15KPA51C-B
15KPA51C-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA51C-B
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 87.05VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA51C-B.pdf
Availability of 15KPA51C-B
QUANTITY
15KPA51C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA51C-B
Internal Part NumberEIS-15KPA51C-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)53.73V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.05V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)182.1A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA51C-B
Related Links15KPA, 15KPA51C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA51C-B Details Description
Related parts for 15KPA51C-B
IC OPAMP GP 4.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 90POS T/H datasheet.pdf
DIE SET (2) ATP (190270014) datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 44POS .100" SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 29POS datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH 30A NON-F 3P UL98 datasheet.pdf