Littelfuse 15KPA58C-B
15KPA58C-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA58C-B
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 98.49VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA58C-B.pdf
Availability of 15KPA58C-B
QUANTITY
15KPA58C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA58C-B
Internal Part NumberEIS-15KPA58C-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)61.07V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp98.49V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)161A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA58C-B
Related Links15KPA, 15KPA58C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA58C-B Details Description
Related parts for 15KPA58C-B
CAP FILM 0.47UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN MICRO FIT 3.0 8 POS PCB MNT datasheet.pdf
MODULE PWR INLET C6 SCREW-ON SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 112MA 40 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf