Littelfuse 15KPA70C-B
15KPA70C-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA70C-B
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 119.28VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA70C-B.pdf
Availability of 15KPA70C-B
QUANTITY
15KPA70C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA70C-B
Internal Part NumberEIS-15KPA70C-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)73.71V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp119.28V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)132.9A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA70C-B
Related Links15KPA, 15KPA70C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA70C-B Details Description
Related parts for 15KPA70C-B
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN PIN HOOD 50POS MINI RECT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A/2A DL 28VQFN datasheet.pdf
RES 7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.3A DFN2020-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.37M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf