Littelfuse 15KPA70CA-HR
15KPA70CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
15KPA70CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113.6VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA70CA-HR.pdf
Availability of 15KPA70CA-HR
QUANTITY
15KPA70CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA70CA-HR
Internal Part NumberEIS-15KPA70CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)78.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)132.9A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA70CA-HR
Related Links15KPA7, 15KPA70CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA70CA-HR Details Description
Related parts for 15KPA70CA-HR
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 165CABGA datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
POWER SUPPLY 3.3V datasheet.pdf