Littelfuse 15KPA70CA-HRA
15KPA70CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
15KPA70CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113.6VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA70CA-HRA.pdf
Availability of 15KPA70CA-HRA
QUANTITY
15KPA70CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA70CA-HRA
Internal Part NumberEIS-15KPA70CA-HRA
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)78.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)132.9A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA70CA-HRA
Related Links15KPA7, 15KPA70CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA70CA-HRA Details Description
Related parts for 15KPA70CA-HRA
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A TMINIP2 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 62POS datasheet.pdf