Littelfuse 15KPA75A-HRA
15KPA75A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
15KPA75A-HRA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 122VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA75A-HRA.pdf
Availability of 15KPA75A-HRA
QUANTITY
15KPA75A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA75A-HRA
Internal Part NumberEIS-15KPA75A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp122V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)123.8A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA75A-HRA
Related Links15KPA7, 15KPA75A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA75A-HRA Details Description
Related parts for 15KPA75A-HRA
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG LDO 4.75V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC SMB datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2413 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf