Littelfuse 15KPA78-B
15KPA78-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA78-B
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 132.41VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA78-B.pdf
Availability of 15KPA78-B
QUANTITY
15KPA78-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA78-B
Internal Part NumberEIS-15KPA78-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)82.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp132.41V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)119.7A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA78-B
Related Links15KP, 15KPA78-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA78-B Details Description
Related parts for 15KPA78-B
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 1% 4W 2725 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT PIN datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 240A D2PAK datasheet.pdf
RES 0.91 OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf