Littelfuse 15KPA78CA-B
15KPA78CA-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA78CA-B
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 126.1VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA78CA-B.pdf
Availability of 15KPA78CA-B
QUANTITY
15KPA78CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA78CA-B
Internal Part NumberEIS-15KPA78CA-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)87.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp126.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)119.7A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA78CA-B
Related Links15KPA, 15KPA78CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA78CA-B Details Description
Related parts for 15KPA78CA-B
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LP FAILSAFE 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 53POS W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT FOR MAT LAYOUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.033UF RADIAL datasheet.pdf