Littelfuse 15KPA78CA-B
15KPA78CA-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA78CA-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 126.1VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA78CA-B.pdf
Availability of 15KPA78CA-B
QUANTITY
15KPA78CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA78CA-B
Internal Part NumberEIS-15KPA78CA-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)87.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp126.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)119.7A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA78CA-B
Related Links15KPA, 15KPA78CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA78CA-B Details Description
Related parts for 15KPA78CA-B
RES SMD 18.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 24-BIT SPI PROGBL 20-SSOP datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MC68HC908QLX datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf