Littelfuse 15KPA85A-B
15KPA85A-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA85A-B
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137.6VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA85A-B.pdf
Availability of 15KPA85A-B
QUANTITY
15KPA85A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA85A-B
Internal Part NumberEIS-15KPA85A-B
Standard Package100
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)109.7A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA85A-B
Related Links15KPA, 15KPA85A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA85A-B Details Description
Related parts for 15KPA85A-B
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 1608 datasheet.pdf
IC CLK GEN /2/4/6 5V/3.3V 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 12-DFN datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HOOK INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 27.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 100A datasheet.pdf