Littelfuse 15KPA85A
15KPA85A picture photo
Mfg. Part Number
15KPA85A
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137.6VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA85A.pdf
Availability of 15KPA85A
QUANTITY
15KPA85A Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA85A
Internal Part NumberEIS-15KPA85A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package800
Series15KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)109.7A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA85A
Related Links15KP, 15KPA85A Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA85A Details Description
Related parts for 15KPA85A
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
IC 4DRVR/3RCVR RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 250MA 365 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 24QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 200V RADIAL datasheet.pdf