Littelfuse 15KPA85CA-B
15KPA85CA-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA85CA-B
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137.6VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA85CA-B.pdf
Availability of 15KPA85CA-B
QUANTITY
15KPA85CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA85CA-B
Internal Part NumberEIS-15KPA85CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package100
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)109.7A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA85CA-B
Related Links15KPA, 15KPA85CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA85CA-B Details Description
Related parts for 15KPA85CA-B
FILTER LINE 10MH 1.2A VERTICAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 9PS 20AWG .156 TIN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X6S 0603 datasheet.pdf
MOD TOWER SYSTEM MCF51JX datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917 datasheet.pdf