Littelfuse 15LR260SU
15LR260SU picture photo
Mfg. Part Number
15LR260SU
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 15V 2.60A STRAP
Datasheet Download
15LR260SU.pdf
Availability of 15LR260SU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
15LR260SU Order Process
Ship out your order
Specifications of 15LR260SU
Internal Part NumberEIS-15LR260SU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® LR
PackagingBulk
Voltage - Max15V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)2.6A
Current - Trip (It)5.8A
R Min/Max0.020 ~ 0.063 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15LR260SU
Related Links15LR, 15LR260SU Datasheet, Littelfuse Distributor
15LR260SU Details Description
Related parts for 15LR260SU
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CLIP MINI PLIER COPPER 75A datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 143 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL (EYE-GLASSES) datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf