Staco Energy Products Co. 15M1520-2
15M1520-2 picture photo
Mfg. Part Number
15M1520-2
Manufacturer
Product Category
Equipment - Variable Transformers
Brief Description
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 9.5A
Datasheet Download
15M1520-2.pdf
Availability of 15M1520-2
QUANTITY
15M1520-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15M1520-2
Internal Part NumberEIS-15M1520-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Variable Transformers
Series1500
TypePanel Mount
Output TypeTerminals
Voltage - Output240VAC, 280VAC, 480VAC, 560VAC
Voltage - Supply120VAC, 240VAC, 480VAC
Input TypeTerminals
Constant Current Load - Max9.5A (5.32kVA)
Size8.310" L x 7.250" W x 16.360" H (211.07mm x 184.15mm x 415.54mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15M1520-2
Related Links15M1, 15M1520-2 Datasheet, Staco Energy Products Co. Distributor
15M1520-2 Details Description
Related parts for 15M1520-2
RES SMD 1.3K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
AC DRIVE,25HP,480V,18.5KW,3PH datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
MICRO 9C S 3" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf