Vishay Semiconductor/Diodes Division 15TQ060S
15TQ060S picture photo
Mfg. Part Number
15TQ060S
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 15A D2PAK
Datasheet Download
15TQ060S.pdf
Availability of 15TQ060S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
15TQ060S Order Process
Ship out your order
Specifications of 15TQ060S
Internal Part NumberEIS-15TQ060S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If620mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15TQ060S
Related Links15TQ, 15TQ060S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
15TQ060S Details Description
Related parts for 15TQ060S
RES SMD 36 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN 34POS FMALE UNASSEM M SER datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TSFP-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DL2-96P COVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf