Vishay Semiconductor/Diodes Division 15TQ060S
15TQ060S picture photo
Mfg. Part Number
15TQ060S
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 15A D2PAK
Datasheet Download
15TQ060S.pdf
Availability of 15TQ060S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
15TQ060S Order Process
Ship out your order
Specifications of 15TQ060S
Internal Part NumberEIS-15TQ060S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If620mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15TQ060S
Related Links15TQ, 15TQ060S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
15TQ060S Details Description
Related parts for 15TQ060S
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 64POS R/A datasheet.pdf
CAP MICA 6PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf