Aries Electronics, Inc. 16-003-182D
16-003-182D picture photo
Mfg. Part Number
16-003-182D
Manufacturer
Product Category
Flat Flex Cables (FFC, FPC)
Brief Description
PIN-STAKED FLEX JUMPER 16POS
Datasheet Download
16-003-182D.pdf
Availability of 16-003-182D
QUANTITY
16-003-182D Order Process
Ship out your order
Specifications of 16-003-182D
Internal Part NumberEIS-16-003-182D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex Cables (FFC, FPC)
Series182
Contact TerminationReceptacle to Solder Tab
Length3.0" (76.2mm)
Number of Positions16
Pitch0.100" (2.54mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16-003-182D
Related Links16-00, 16-003-182D Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
16-003-182D Details Description
Related parts for 16-003-182D
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MOD PWR IN/OUT/SW SLD 1.0MM PNL datasheet.pdf
SOLDER RA 60/40 .040" 1/2 LB datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V TSOT23-6 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE A 28POS datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CABLE DVI-D M/M, 3.5MM M/M 10' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf