Aries Electronics, Inc. 16-036-112X
16-036-112X picture photo
Mfg. Part Number
16-036-112X
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
DECI-CENTER JUMPERS 16POS
Datasheet Download
16-036-112X.pdf
Availability of 16-036-112X
QUANTITY
16-036-112X Order Process
Ship out your order
Specifications of 16-036-112X
Internal Part NumberEIS-16-036-112X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series112
Connector TypeDIP to Pitch Bar
Number of Positions16
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length3.00' (914.40mm)
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16-036-112X
Related Links16-03, 16-036-112X Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
16-036-112X Details Description
Related parts for 16-036-112X
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
I/O PLUG ASSY .040 12P datasheet.pdf
TRIAC 800V 8A TO220 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
IC SNGL 2IN POS-NOR GATE 14TSSOP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf