Everlight Electronics Co Ltd 16-213SURC/S530-A5/TR8
16-213SURC/S530-A5/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
16-213SURC/S530-A5/TR8
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 0402 SMD
Datasheet Download
16-213SURC/S530-A5/TR8.pdf
Availability of 16-213SURC/S530-A5/TR8
QUANTITY
16-213SURC/S530-A5/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16-213SURC/S530-A5/TR8
Internal Part NumberEIS-16-213SURC/S530-A5/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating70mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.00mm x 0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant624nm
Wavelength - Peak632nm
Features-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package*
Size / Dimension1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)0.45mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16-213SURC/S530-A5/TR8
Related Links16-213SURC/, 16-213SURC/S530-A5/TR8 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
16-213SURC/S530-A5/TR8 Details Description
Related parts for 16-213SURC/S530-A5/TR8
CONN HOUSING TAB 12POS KEY-X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 150A datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf