Aries Electronics, Inc. 16-3518-11H
16-3518-11H picture photo
Mfg. Part Number
16-3518-11H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
Datasheet Download
16-3518-11H.pdf
Availability of 16-3518-11H
QUANTITY
16-3518-11H Order Process
Ship out your order
Specifications of 16-3518-11H
Internal Part NumberEIS-16-3518-11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)16 (2 x 8)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16-3518-11H
Related Links16-35, 16-3518-11H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
16-3518-11H Details Description
Related parts for 16-3518-11H
IC REG LDO ADJ 2A TO220FL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 50MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 0.6 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T STEEL LUG datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.08A 175 MOHM datasheet.pdf
QSFP+TO 4SFP+ CBLE 4M 30AWG 10GB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Wire Leads datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf