Aries Electronics, Inc. 16-822-90T
16-822-90T picture photo
Mfg. Part Number
16-822-90T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN
Datasheet Download
16-822-90T.pdf
Availability of 16-822-90T
QUANTITY
16-822-90T Order Process
Ship out your order
Specifications of 16-822-90T
Internal Part NumberEIS-16-822-90T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesVertisockets™ 800
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)16 (2 x 8)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Horizontal
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Operating Temperature-
Termination Post Length0.145" (3.68mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16-822-90T
Related Links16-82, 16-822-90T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
16-822-90T Details Description
Related parts for 16-822-90T
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.40V 16SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 24SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V datasheet.pdf
IC SBC LINE 5V 32HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MICRO 100C P /33 10CR 72" datasheet.pdf
762 TB SP CLA DIP SOLDER datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES 432 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf