Aries Electronics, Inc. 16-8430-10WR
16-8430-10WR picture photo
Mfg. Part Number
16-8430-10WR
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN
Datasheet Download
16-8430-10WR.pdf
Availability of 16-8430-10WR
QUANTITY
16-8430-10WR Order Process
Ship out your order
Specifications of 16-8430-10WR
Internal Part NumberEIS-16-8430-10WR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series8
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)16 (2 x 8)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame, Elevated
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.140" (3.56mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16-8430-10WR
Related Links16-843, 16-8430-10WR Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
16-8430-10WR Details Description
Related parts for 16-8430-10WR
PANEL INTERNAL 2MM ZINC PLATED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
IC 10-BIT QUAD SER DAC 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 45V 12A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf