Aries Electronics, Inc. 16-C280-11
16-C280-11 picture photo
Mfg. Part Number
16-C280-11
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
Datasheet Download
16-C280-11.pdf
Availability of 16-C280-11
QUANTITY
16-C280-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16-C280-11
Internal Part NumberEIS-16-C280-11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)16 (2 x 8)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16-C280-11
Related Links16-C2, 16-C280-11 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
16-C280-11 Details Description
Related parts for 16-C280-11
RES ARRAY 4 RES 24 OHM 0804 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8319 datasheet.pdf
CABLE RIBBON SKT 2MM 26POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M STR PF datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 150W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf