Aries Electronics, Inc. 16-C280-21
16-C280-21 picture photo
Mfg. Part Number
16-C280-21
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
Datasheet Download
16-C280-21.pdf
Availability of 16-C280-21
QUANTITY
16-C280-21 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16-C280-21
Internal Part NumberEIS-16-C280-21
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)16 (2 x 8)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationWire Wrap
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.040" (1.02mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16-C280-21
Related Links16-C2, 16-C280-21 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
16-C280-21 Details Description
Related parts for 16-C280-21
CONN 2.5MM JACK PANEL MNT datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-100MM WIR MOD datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 12A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C090FW-13 0C1-1 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf