API Delevan 160-123FS
160-123FS picture photo
Mfg. Part Number
160-123FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 185MA 3.7 OHM SMD
Datasheet Download
160-123FS.pdf
Availability of 160-123FS
QUANTITY
160-123FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-123FS
Internal Part NumberEIS-160-123FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance12µH
Tolerance±1%
Current Rating185mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.7 Ohm Max
Q @ Freq41 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant24MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-123FS
Related Links160-, 160-123FS Datasheet, API Delevan Distributor
160-123FS Details Description
Related parts for 160-123FS
IC CTRLR DC/DC PROG SW 20TSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO220AC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 257MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 800 OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf