API Delevan 160-151GS
160-151GS picture photo
Mfg. Part Number
160-151GS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150NH 1.22A 85 MOHM
Datasheet Download
160-151GS.pdf
Availability of 160-151GS
QUANTITY
160-151GS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-151GS
Internal Part NumberEIS-160-151GS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance150nH
Tolerance±2%
Current Rating1.22A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)85 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant420MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-151GS
Related Links160-, 160-151GS Datasheet, API Delevan Distributor
160-151GS Details Description
Related parts for 160-151GS
RES SMD 0.4 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SO datasheet.pdf
IC REGULATOR DDR TERM 16-LLP datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X36 6NS 144-BGA datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 15NS 24DIP datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
PIN datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 160MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
RELAY MOSFET SPST .75A 30V TSON datasheet.pdf
M12 8 POS MALE STRT-BLNT 1MTR datasheet.pdf