API Delevan 160-151HS
160-151HS picture photo
Mfg. Part Number
160-151HS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150NH 1.22A 85 MOHM
Datasheet Download
160-151HS.pdf
Availability of 160-151HS
QUANTITY
160-151HS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-151HS
Internal Part NumberEIS-160-151HS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance150nH
Tolerance±3%
Current Rating1.22A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)85 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant420MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-151HS
Related Links160-, 160-151HS Datasheet, API Delevan Distributor
160-151HS Details Description
Related parts for 160-151HS
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 0.8V SNT-4A datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK MULT SPRD SPECTRUM 20QSOP datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CABLE ASSY SMA STR PLUG RG58 24" datasheet.pdf
RES 68K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf