| Internal Part Number | EIS-160-154FS | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 160 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±1% | |
| Current Rating | 80mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 18 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 32 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.6MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.080" (2.03mm) | |