API Delevan 160-182FS
160-182FS picture photo
Mfg. Part Number
160-182FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 410MA 760 MOHM
Datasheet Download
160-182FS.pdf
Availability of 160-182FS
QUANTITY
160-182FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-182FS
Internal Part NumberEIS-160-182FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance1.8µH
Tolerance±1%
Current Rating410mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)760 mOhm Max
Q @ Freq36 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-182FS
Related Links160-, 160-182FS Datasheet, API Delevan Distributor
160-182FS Details Description
Related parts for 160-182FS
CAP TRIMMER 0.6-9PF 100V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 5OUT 3.3V 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CONN TERM BLK 21POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
Crystal 4.194304MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf