API Delevan 160-182FS
160-182FS picture photo
Mfg. Part Number
160-182FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 410MA 760 MOHM
Datasheet Download
160-182FS.pdf
Availability of 160-182FS
QUANTITY
160-182FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-182FS
Internal Part NumberEIS-160-182FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance1.8µH
Tolerance±1%
Current Rating410mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)760 mOhm Max
Q @ Freq36 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-182FS
Related Links160-, 160-182FS Datasheet, API Delevan Distributor
160-182FS Details Description
Related parts for 160-182FS
CONN SOCKET CRIMP 50POS DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 R/A datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-16 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV GATE DRIVER 8LSDIP datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
MICRO 51C P 24" YEL JACKS datasheet.pdf