API Delevan 160-223JS
160-223JS picture photo
Mfg. Part Number
160-223JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 150MA 5.5 OHM SMD
Datasheet Download
160-223JS.pdf
Availability of 160-223JS
QUANTITY
160-223JS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-223JS
Internal Part NumberEIS-160-223JS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance22µH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.5 Ohm Max
Q @ Freq47 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-223JS
Related Links160-, 160-223JS Datasheet, API Delevan Distributor
160-223JS Details Description
Related parts for 160-223JS
FILTER IF 45.75MHZ 5SIP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 140MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
2 PCS LED SOCKET BRIDGELUX RS datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W J LEAD datasheet.pdf
D SUB FE 37 POLE PLASTIC DUPC CA datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP 10KVP 4700PF 20% datasheet.pdf
4700UF 100V 35X40 datasheet.pdf