API Delevan 160-271GS
160-271GS picture photo
Mfg. Part Number
160-271GS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270NH 1.025A 120 MOHM
Datasheet Download
160-271GS.pdf
Availability of 160-271GS
QUANTITY
160-271GS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-271GS
Internal Part NumberEIS-160-271GS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance270nH
Tolerance±2%
Current Rating1.025A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant290MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-271GS
Related Links160-, 160-271GS Datasheet, API Delevan Distributor
160-271GS Details Description
Related parts for 160-271GS
CONN HEADER 49POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
RES SMD 240KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 255.15VC P600 datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 250V datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf