API Delevan 160-272FS
160-272FS picture photo
Mfg. Part Number
160-272FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 325MA 1.2 OHM
Datasheet Download
160-272FS.pdf
Availability of 160-272FS
QUANTITY
160-272FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-272FS
Internal Part NumberEIS-160-272FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance2.7µH
Tolerance±1%
Current Rating325mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant91MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-272FS
Related Links160-, 160-272FS Datasheet, API Delevan Distributor
160-272FS Details Description
Related parts for 160-272FS
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 100' datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 500A 1400V TO200AC datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 47MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.3A DFN2020-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ14S 3/4-20 UNEF datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
E2 DIE 2218 ACP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X55MM 115VAC datasheet.pdf