API Delevan 160-273HS
160-273HS picture photo
Mfg. Part Number
160-273HS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 145MA 6.1 OHM SMD
Datasheet Download
160-273HS.pdf
Availability of 160-273HS
QUANTITY
160-273HS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-273HS
Internal Part NumberEIS-160-273HS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance27µH
Tolerance±3%
Current Rating145mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.1 Ohm Max
Q @ Freq47 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-273HS
Related Links160-, 160-273HS Datasheet, API Delevan Distributor
160-273HS Details Description
Related parts for 160-273HS
IDC CABLE - MSR50K/MC50F/MPD50K datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 56.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A SOT223 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER DC PV INVERT 1500A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DISPLAY LCD TFT TOUCH 24PIN datasheet.pdf
CLIP MULTIFUNCTION datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf