API Delevan 160-471HS
160-471HS picture photo
Mfg. Part Number
160-471HS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470NH 835MA 180 MOHM
Datasheet Download
160-471HS.pdf
Availability of 160-471HS
QUANTITY
160-471HS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-471HS
Internal Part NumberEIS-160-471HS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance470nH
Tolerance±3%
Current Rating835mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant190MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-471HS
Related Links160-, 160-471HS Datasheet, API Delevan Distributor
160-471HS Details Description
Related parts for 160-471HS
CAP FILM 0.039UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK VERT .375"H BLK TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
VCO 72-76 MHZ REDBOX datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-MSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 96 POS TH datasheet.pdf