Aries Electronics, Inc. 160-PGM15050-10
160-PGM15050-10 picture photo
Mfg. Part Number
160-PGM15050-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA GOLD
Datasheet Download
160-PGM15050-10.pdf
Availability of 160-PGM15050-10
QUANTITY
160-PGM15050-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-PGM15050-10
Internal Part NumberEIS-160-PGM15050-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPGM
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.165" (4.19mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-PGM15050-10
Related Links160-PGM, 160-PGM15050-10 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
160-PGM15050-10 Details Description
Related parts for 160-PGM15050-10
RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RCVR DGTL 192KHZ 28SOIC COMM datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
26P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
TRIMMER 470 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 10V 1005 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 9pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf