Cornell Dubilier Electronics 160106J100S-F
160106J100S-F picture photo
Mfg. Part Number
160106J100S-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
160106J100S-F.pdf
Availability of 160106J100S-F
QUANTITY
160106J100S-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160106J100S-F
Internal Part NumberEIS-160106J100S-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.457" L x 0.709" W (37.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160106J100S-F
Related Links160106, 160106J100S-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160106J100S-F Details Description
Related parts for 160106J100S-F
FUSE GLASS 600MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 108KSPS 8-UMAX datasheet.pdf
LABEL KAPTON WHITE 38.1X0.64MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CHISEL 30 1.78MM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W datasheet.pdf